2026.06.26 10:49

Kierowcy korzystają już z gotowego, nowego wiaduktu drogowego przy ul. Bagiennej w Katowicach

Logo PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Logo Rzeczpospolita Polska Logo Unia Europejska

26 czerwca 2026 r. udostępniliśmy kierowcom przebudowaną, zachodnią jezdnię na wiadukcie drogowym przy ul. Bagiennej w Katowicach. Kierowcy mają do dyspozycji dwa zewnętrzne pasy jezdni – po jednym pasie w każdym kierunku. Pełne otwarcie nastąpi 3 lipca, po zakończeniu prac w pasie środkowym i wprowadzeniu docelowej organizacji ruchu drogowego. Tym samym kończymy budowę kolejnego, ważnego obiektu zrealizowanego w ramach wielkiej inwestycji na katowickim węźle kolejowym.

Wschodnia jezdnia została oddana do użytku na początku listopada 2025 r. Wtedy wykonawca przystąpił do prac przy drugiej części obiektu. Roboty nie miały wpływu na ruch kolejowy, pociągi kursowały zgodnie z rozkładem jazdy pod prowadzoną budową.

Infografika prezentująca zmianę organizacji ruchu w ciągu ul. Bagiennej w Katowicach(Kliknij, aby powiększyć)

W ramach zadania na odcinku linii kolejowej Katowice Szopienice Południowe – Katowice Piotrowice wybudowaliśmy zupełnie nowe dwa wiadukty drogowe w ciągu ul. Bagiennej. W miejscu starego obiektu powstała nowa konstrukcja dostosowana do układu 5-torowego, a obok wybudowaliśmy drugi wiadukt nad dwoma dodatkowymi torami. Dzięki realizacji tego zadania, zwiększy się bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Wydłużenie wiaduktu umożliwi poprowadzenie pociągów w nowym układzie 7-torowym, co wpłynie na zwiększenie i usprawnienie ruchu kolejowego. Na nowych jezdniach ułożono asfalt, zamontowano oświetlenie i bariery ochronne. Nowy chodnik zapewnia wygodną komunikację pieszym po wschodniej stronie wiaduktu, z kolei po zachodniej – z myślą o rowerzystach – powstał ciąg pieszo-rowerowy.

Inwestycja realizowana przez Polskie Linie Kolejowe S.A. jest dofinansowane z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Warto przeczytać również: