Tymczasowe przejście między peronami na przystanku Katowice Szopienice Południowe
24 czerwca 2026 r. uruchomiliśmy tymczasowe przejście w poziomie szyn między peronami 1 i 2 na przystanku Katowice Szopienice Południowe. Przejściem tym będzie odbywał się ruch pasażerów pomiędzy czynnymi peronami w czasie prowadzonych prac na przystanku.
Dla bezpieczeństwa zamontowaliśmy w tym miejscu automatyczny system ostrzegania przed nadjeżdżającymi pociągami oraz oświetlenie. Dodatkowo, pociągi przejeżdżają przez stację z ograniczeniem prędkości. Podróżnych i mieszkańców prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności przy przechodzeniu przez tory.
Przypominamy też, że tunel od strony północnej (ul. 11 Listopada) został wyłączony z użytkowania. Dojście do peronów 1 i 2 jest możliwe wyłącznie od strony ul. Woźniaka. Aby dostać się na perony od strony północnej, konieczne jest przejście ok. 500 m ulicami 11 Listopada, Wypoczynkową i Lwowską. Przy planowaniu podróży prosimy o uwzględnienie dodatkowych 7 minut na dojście do przystanku.
Zmiany w komunikacji są związane z przebudową przejścia podziemnego i budową zupełnie nowego peronu nr 3 na przystanku Katowice Szopienice Południowe. Dodatkowy peron, który wybudujemy od strony ul. 11 Listopada, zwiększy dostęp do pociągów i usprawni komunikację kolejową. Przystanek dostosujemy do obsługi wszystkich podróżnych, także z ograniczoną możliwością poruszania się. Komunikację ułatwią windy. Na peronach pojawią się wyświetlacze z informacjami o najbliższych pociągach. Przebudujemy też przejście podziemne, w którym zamontujemy jasne oświetlenie i monitoring, co zwiększy poziom bezpieczeństwa w drodze na perony i na drugą stronę torów.